(098) 886-63-10, (044) 483 96 95
(067) 232 18 42 - завідувач клініки
Київ 04050,
вул. Платона Майбороди 32,
5 корпус, 4 поверх, 402 кабінет
ДЛЯ ПАЦІЄНТІВ

Про гіпофіз

Гіпофіз – головна залоза внутрішньої секреції, що виробляє гормони, які безпосередньо керують функцією периферійних ендокринних залоз. Розташований гіпофіз на основі черепа (в середній черепній ямці), межуючи із задніми відділами кісток, що формують носову порожнину. Безпосереднім місцем локалізації гіпофіза є гіпофізарна ямка (турецьке сідло) – поглиблення у сфеноїдальній (основній) кістці. В нормі гіпофіз має бобоподібну форму, покритий щильною фіброзною капсулою і важить біля 0,5г. В залежності від віку і статі розміри гіпофіза можуть незначно змінюватись (особливо у жінок). Функції гіпофіза. Гормони гіпофіза регулюють усі найважливіші функції організму:
  • Ріст і статевий/репродуктивний розвиток.
  • Роботу щитоподібної залози, наднирникових та статевих залоз - гонад (яєчки у чоловіків, яєчники у жінок).
  • Роботу таких органів як нирки, матка та молочні залози.
Гіпофіз утворений трьома частинами. Передня доля (аденогіпофіз) гормонально-ативна, складає приблизно 70-80% всієї залози. Гормони, що тут виробляються різні за своєю хімічною структурою, бо виробляються різними типами клітин:
  • Соматотропний гормон(СТГ) – гормон росту. Синтезується в малих еозинофільних клітинах (соматотрофах). Пролактин(ПРЛ) – гормон вагітності. Виробляється великими еозинофільними клітинами (пролактотрофами).
  • Адренокортикотропний гормон(АКТГ) – гормон, який контролює роботу наднирників.Синтезується в базофільних клітинах (кортикотрофах).
  • Тиреотропний гормон(ТТГ) – гормон, який контролює роботу щитовидної залози. Виробляється також базофільними клітинами (тиреотрофами).
  • Гонадотропні гормони (фолікулостимулюючий (ФСГ) та лютеїнізуючий(ЛГ) - гормон, який впливає на яєчними, молочні залози. Синтезуються базофільними клітинами – гонадотрофами.
Вироблення гіпофізарних гормонів керується гормонами гіпоталамуса (дуже важлива область головного мозку над гіпофізом)– ліберинами (стимулюють синтез гормону) і статинами (пригнічують синтез гормону), що реалізують свою функцію через судини ніжки гіпофіза (складова задньої частини гіпофіза). Таким чином, в гіпофіз потрапляє кров, збагачена аденогіпофізотпропними гормонами, що активують чи гальмують функцію його гормонсекретуючих клітин. Далі кров із гіпофізарними гормонами потрапляє в загальний кровообіг. Проміжна (середня) частина гіпофіза складається з декількох шарів великих секреторно-активних базофільних клітин. В ній виробляється меланоцитстимулюючий гормон (МРГ), який стимулює продукцію шкірного пігмента меланіна. Синтез МРГ також підпорядкований впливу гіпоталамуса. Задня частина гіпофіза (нейрогіпофіз) утворена задньою долею та гіпофізарною ніжкою. Тут накопичуються 2 гормони, що синтезуються в гіпоталамусі:
  • Вазопресин (антидіуретичний гормон). Виробляється в клітинах гіпоталамуса Регулює транспорт води і солей в клітини організма, підвищує артеріальний тиск за рахунок скорочення судин.
  • Окситоцин. Також виробляється клітинами гіпоталамуса. Посилює скоротливу функцію гладкої мускулатури матки під час пологів, збільшує секреторну активність молочних залоз.
Ці гормони поступають в задню долю через ніжку (стебло) гіпофіза, а звідси – в кров. Гіпофіз, який зв'яується через гіпоталамус з усією нервовою системою, об'єднує також в одне ціле всю ендокринну систему, що забезпечує постійність внутрішнього середовища організма (гомеостаза). В ендокринній системі регуляція здійснюється за механізмом зворотнього зв'язку. Надлишок гормону, що виробляється периферійною залозою (щитоподібною, наднирниками, гонадами) гальмуює, а його недостатність - стимулює секрецію і виділення відповідного гормона гіпофіза. Ці процеси регулюється гіпоталамусом.